Beata Lewińska

dr

DR BEATA LEWIŃSKA -GWÓŹDŹ

ZAINTERESOWANIA NAUKOWE
Polskie i europejskie malarstwo pejzażowe, dydaktyka historii sztuki, kształcenie artystyczne w szkołach plastycznych, popularyzacja sztuki i edukacja w jej zakresie.

NAJWAŻNIEJSZE PUBLIKACJE
Naukowe:
Album twórczości Jana Wojnarskiego: Jan Wojnarski. Malarstwo, grafika i rysunek, [wyd. Bernardinum Pelplin 1999].
Popularne:
Iwan Trusz: malarski pejzaż duszy [w:] „Społeczeństwo Otwarte”, nr 11/94 s. 29-33.
Wystawa Artystów Pedagogów Szkół Artystycznych – Absolwentów PLSP w Jarosławiu, Przemyśl 1998 - wstęp do katalogu (wydanie książkowe).
Album twórczość Cezariusza Kotowicza: Cezariusz Kotowicz.- Malarstwo, (wyd. Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu), Przemyśl 2004r.
Album 12 malarzy - członków TPSP w Przemyślu (wydawnictwo Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Przemyślu), Przemyśl 2000 r.
Biuletyn Maturalny. Historia sztuki – publikacja Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, przygotowana we współpracy z Joanną Falkowską, Warszawa 2008 r.

Podręczniki i przewodniki metodyczne dla nauczycieli:

Sztuka w gimnazjum. Plastyka - Podręcznik dla I1 klasy, wyd. Juka-91, Warszawa 2002 r.
Wskazówki metodyczne dla nauczyciela dla I1 klasy gimnazjum, wyd. Juka-91, Warszawa 2002 r.
Sztuka w gimnazjum. Plastyka - Podręcznik dla II1 klasy, wyd. Juka-91, Warszawa 2003 r.
Wskazówki metodyczne dla nauczyciela dla II1 klasy gimnazjum, wyd. Juka-91, Warszawa 2003 r.
Sztuka w gimnazjum. Plastyka - Podręcznik dla 1 klasy, [wyd. poprawione i uzupełnione], wyd. Juka-91, Warszawa 2004 r.
Wskazówki metodyczne dla nauczyciela dla 1 klasy gimnazjum, wyd. Juka-91, Warszawa 2004 r.
Plastyka. Podręcznik dla gimnazjum część I, wyd. Juka-91, Warszawa 2005 r.
Plastyka. Podręcznik dla gimnazjum część II, wyd. Juka-91, Warszawa 2005 r.
Wskazówki metodyczne dla nauczyciela klasy 1-3. Plastyka w gimnazjum, wyd. Juka-91, Warszawa 2005 r.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
Wyróżnienie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki w XL Konkursie im. Ks. Prof. Dr Szczęsnego Dettlofa za pracę doktorską „Szkoła Jana Stanisławskiego” w 2005 r. Nagroda I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój szkolnictwa artystycznego w 2013 r. , Medal Komisji Edukacji Narodowej w 2015 r., Honorowa Odznaka: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 r.

PRZYNALEŻNOŚĆ DO STOWARZYSZEŃ
Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki

INNA DZIAŁALNOŚĆ
Rzeczoznawca MEN w zakresie podręczników do nauczania plastyki, Ekspert  Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie, wiceprzewodnicząca Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynator podstaw programowych plastyki i historii sztuki MEN, Dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie, współpraca z ośrodkami doskonalenia nauczycieli w zakresie szkoleń nauczycieli w tym z Centrum Edukacji Nauczycieli Szkół Artystycznych.

Zmieniony ( 16.12.2009. )